Har man ikke vært ved Øyungen bør man absolutt ta seg en tur. Bare 2,5 km fra Skar, innerst i Maridalen, ligger det vakre vannet med lovlige bålplasser, rasteplasser og teltplasser. Og her campes det! Er det ungdommens eget vann? Ihvertfall er det ungdom vi ser telte og som møter oss med stor oppakning på ryggen denne søndagen.
Vi har vært ved Øyungen tidligere, men med ny turkamerat tok vi turen igjen, og det blir ikke siste gang.
Klikk på bildene for å se dem større
- Øyungen betyr vann med øyer. I Øyungen er det mange øyer. Endelsen -ungen er fra norrønt; angr = fjord, vik.
- Fra Skar til Øyungen følger man Skarselva. Det går grusvei på begge sider av elva.
- Vi tok den østlige veien opp, den vestlige ned. På den østlige siden har de fuglehus.
- Og den fine, lille plassen Nordbråtan som først var en husmannsplass, så egen gård, nå eid av Oslo kommune.
- En grusvei er ikke alltid så interessant, men på den østlige siden av Skarselva har man utsikt til elva hele veien og det er fint.
- Skarselva har stryk og til tider veldig stor vannføring. Til 1963 ble det fløtet tømmer i elva selv om det var vanskelig på grunn av 5 fosser fra Øyungen til Skar.
- Men Skarselva har også flate, idylliske områder superfine til avkjøling av hunder.
- Og selv om det bare er 2,5 kilometer fra Skar til Øyungen var det fint å ta en pust i bakken og beite litt.
- Vannet ligger der så stort og fint med mange pauseplasser.
- Mange campet ved Øyungen den helgen vi var der. Camp stedene er så mange at hver leir blir en privat, liten, idyllisk plass.
- Ned til vannet for en svømmetur og litt å drikke.
- Ved vannet så vi noen canadagjess som hadde slått seg til og fått gåsunger.
- Vi slo oss også ned ved en benk og koste oss i de få solstrålene som skinte ned på oss denne dagen.
- Målet var Liggern, en idyllisk plass. Gården har navn etter Niels Ligger som i 1664 var leilending. Ligger i datidens språkbruk var forvalter.
- Til Liggern kom vi ikke. Været var litt truende, uten regntøy valgte vi å snu hjemover.