Bobilturen, tur-retur Manndalen. Etter tre dager med lange og mange timers bilkjøring kom vi til Gällivare. Alle fire hadde et stort behov for å bevegelse. Nå ville vi gå turer, strekke på bena og være ute, så vi ble i Gällivare i to dager. Hundene satte pris på disse dagene etter all tiden de hadde vært i bobilen. Første dag startet vi på en lang tur uten å være klar over at mange mygg tok følge med oss. Først hoppet hundene glade og lykkelige rundt oss, men etterhvert ble de ganske urolige. Både hunder og mennesker ble fulle av stikk. Så vi måtte gi oss, dra til butikk og kjøpte myggspray. Etter at alle fire var sprayet grundig hadde vi fine turer i og rundt Gällivare. Informasjon om Gällivare nedenfor bildene.
Klikk på bildene for å se de større
- Det var godt om plass på Gällivare camping.
- Stedet har både scene og kafe, og et hembygdsområde.
- Og sameleir.
- Bolig for noen en gang i tiden.
- Og pluppskog. En plupp ser ut som på tegningen.
- Og biologisk nedbrytbare hundeposer.
- Sentrum var ikke stort, men hyggelig kafe med alskens gode saker hadde de.
- Og helt spesielle benker. Gällivare var full av benker som inviterte til bruk.
- Nærmere bilde av munnbenken.
- Her er en til av de hyggelige benkene.
- Vi kom forbi et lite hus med en liten hage, men med en stor skulptur.
- Gällivare er kjent som et energisted, det er ikke like pent å se på, men nyttig.
- Store master troner i naturen rett utenfor Gällivare.
- Hjem til bobilen etter tur i marka rundt Gällivare.
- Litt avslapning på campingplassen ble det tid til.
Gällivare er et tettsted i Lappland i Sverige. Gruvedrift har vært svært viktig for utviklingen av stedet, og Malmbanen har vært viktig for transport av malm til Narvik. Like ved Gällivare ligger fjellet Dundret med skianlegg. Vi bodde på Gällivare camping. Det er en stor og fin campingplass med ”ordning och reda” som ligger ved Vassara älv. Campingplassen har trollskog for barn, strandkafe, sameleir og et område med historisk gamle hus.
Spesielle arrangement i Gällivare er Tomtarnas Vinterspel og Artic Balloon Adventure. Gällivare blir reklamert som Porten til verdensarven Laponia. Laponia er et samisk kulturlandskap, med flere tusen år gamle spor etter menneskelig virksomhet, og samtidig Europas største sammenhengende naturlandskap.